Tel : 0 (312) 440 09 37
E-Mail : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Perşembe, 11 Ağu 2022

Sıkça Sorulan Sorular

SORU: Muadil Inkjet-Toner Kartuş nedir?
CEVAP: Muadil inkjet kartuşlar, markasız veya tekrar kullanıma hazırlanmış (re-cycled) kartuşlar değildir. Muadil inkjet kartuşlar, yurt dışındaki 3.parti fabrikalarda üretilmektedir. Tüm kartuşlar özenle üretilir, test edilerek paketlenir ve satışa sunulur.

SORU: Remanufactured Inkjet (mürekkep)/Toner kartuş nedir?
CEVAP: Remanufactured inkjet kartuş orijinal bitmiş kartuşlardan tekrar dolum ve yenileme yapılmış kartuştur.

SORU: Toner Kartuşlarda Yenileme Nedir?
CEVAP: Toner kartuşlar üzerinde birbiriyle senkronize çalışan bir çok parça mevcuttur ve bu parçaların çoğu çalışma esnasında malzeme yorulması yada aşınmaya maruz kalır ve baskı kalitesi düşer. Tüm bu parçaların yenilenmesine ‘yenileme ‘denir.

SORU: OEM nedir?
CEVAP: OEM - 'Orijinal Equipment Manufacturer' yani orijinal ekipman üreticisi anlamına gelir. Yani HP OEM kartuş aldığınız zaman bu kartuş bizzat HP tarafından üretilmiştir.

SORU: Dolum veya muadil kartuşları kullanmak yazıcımın garantisinin bitmesine yol açar mı?
CEVAP: Tabi ki hayır. Büyük yazıcı firmaları, orijinal ve daha pahalı olan kartuşları satın almanız için sizi yanlış yönlendirmektedir. Bu aslında yasal bir kural ihlalidir. Muadil kartuş kullanımı printer garanti şartlarında değişiklik yaratmaz ve teknik anlamda orijinal kartuşlar gibi sorunsuz sonuçlar sağlar. HP garanti şartlarına göre tekrar doldurulmuş veya remanufacture edilmiş Inkjet ve Toner kartuşlar makinenin aksamına zarar vermediği sürece garantinin bitmesini sağlamaz. Kartuşlar, OEM kartuşlarla aynı özelliklere sahip olduğu için zaten böyle bir durum mümkün değildir.

SORU: Orjinal kartuşlardan aldığım sayfa sayısını ve çıktı kalitesini muadil kartuşlardan da elde edebilir miyim?
CEVAP: Bazı firmalar, yazıcılarla birlikte gelen kartuşları yarım dolu vermektedir (tanıtım kartuşu). Alacağınız veya dolduracağınız muadil kartuşlar orijinal kartuşların 2 katına (!) kadar sayfa çıktısı almanızı sağlayabilmektedir. Ayrıca baskı kalitesi kullanılan dolum malzemesi ve dolum yöntemine göre farklılıklar gösterir. Bazen kötü bir dolum malzemesi yada yanlış dolum yöntemi kartuşun defalarca dolmasına engel olur ve ilk dolumdan sonra orijinal kartuş almanızı gerektirir. İyisi ise tam tersi olarak orijinal kalitesine en yakın çıktıyı alabilir. Bu yüzden emin olduğunuz yerlere dolum ve yenileme yaptırınız.

SORU: Kartuşum çıktı almıyorsa ne yapmalıyım?
CEVAP: Kartuş kafasındaki bandı söktünüz mü? Eğer sökmediyseniz bu bandı söküp kartuşu yerine tekrar oturtunuz. Bu bant kartuş kafasını hava-toz gibi zararlı etkilerden korumak için yerleştirilmiştir.

SORU: Bantı söktüm fakat kartuşum hala çalışmıyor.
CEVAP: Yazı kafasında (print head) birikmiş hava kabarcığı yada kuruma olabilir. Kartuşun yazı kafasını bir peçeteyi buruşturup kartuş kafasına 1-2 dakika bastırarak havasını alıp mürekkebin gelmesini sağlayabilirsiniz. Olmuyorsa bir damla su damlatarak tekrar deneyiniz.

SORU: Resimlerdeki renkler karıncalanmış gibi görünüyor. ( Noise effect )
CEVAP: Printer çıktı kalitesini kontrol ediniz. Her yazıcının belirli bir çıktı kalitesinde basabilme özelliği vardır. Eğer çıktı kalitesi çok düşükse resimlerde noise effect görülebilir. Bu durumun kartuşla hiçbir alakası yoktur. Basacağınız dokümanın-resmin çıktı alma seçeneklerinde kalite ayarlarından bu durumu düzeltebilirsiniz.

SORU: Fotoğraf bastığımda Renkler düzgün değil. (Mesela tek ton hakim, sari veya kırmızı veya mavi...)
CEVAP: Renkli kartuşunuzun bir veya birden fazla rengi bitmiş yada tıkanmış olabilir. Yeni aldığınız kartuşun ağırlığını diğer kartuşlarınızın ağırlığı ile karşılaştırarak dolu veya boş olduğunu anlayabilirsiniz. Renkleri düzgün elde edebilmeniz için kartuşlarınızın hepsinin dolu olması gereklidir.

SORU: Epson /Canon marka muadil kartuşum printerımda çalışmıyor...
CEVAP: Epson muadil kartuşların bazı modellerinde kartuş çipi vardır. Muadil kartuşunuz printer tarafından algılanmadıysa, çipli kartuş epson çip resetleyici aparatla printer'da çalışabilir hale getirilmelidir. Eğer printer kartuşu gördüyse ama hala çıktı alamıyorsanız Epson printer'a kafa temizleme işlemi uygulamanız gerekmektedir.

SORU: Kartuşu aldım, uzun zaman kullanmadım ve kartuş yazmamaya başladı.
CEVAP: Kartuş mürekkebi uzun zaman çıktı alınmazsa kuruma yapar. Kuruma sorunu ile karsılaşmamak için 2-3 günde bir sayfa çıktı almanız gerekmektedir.

SORU: Kartuşu aldım ve kuruma yapmadığından eminim, kartuşlarım çalışmıyor.
CEVAP: Tüm marka kartuşlarda bulunan gelişmiş elektronik devre bozulursa kartuş görevini yerine getiremez. Kartuşunuzu yeni bir kartuş ile değiştirmeniz gerekmektedir.Ayrıca kartuşunuzun yerine tam oturduğuna ve oturduğu yerin kirli olmamasına dikkat edin.
 

Karbax © 2013 | Tasarım medyANKA | Her hakkı saklıdır.